Süti beállítások

Tanácsok autógumik tárolására

Tanácsok autógumik tárolására


A gumik tárolása kapcsán az autósok két lehetőséggel élhetnek: a szervizeknél történő betárolással vagy az otthoni tárolással. Na de hogyan tároljuk szakszerűen a használaton kívüli gumiabroncsainkat? A gumiabroncsok leszerelésekor a kerék helyzetét, pozícióját meg kell jelölni, például krétával az abroncs belső oldalán, vagy a futófelületén. Fontos, hogy a leszerelést követően, mielőtt eltennénk a következő szezonig pihenni a guminkat, tisztítsuk meg a szennyeződésektől. A hó és a sólé ugyanis károsítja az abroncs szerkezetét. A tárolási pozíciónál megkülönböztetjük a kerékre szerelt és a felniről leszerelt gumikat.

Gumiabroncs tárolása felnivel
Kerékre szerelt gumiabroncs tárolása
Nem állítva, hanem felfüggesztve, vagy egymásra rakva



Gumiabroncs tárolása felni nélkül
Leszerelt gumiabroncs tárolása
Nem egymásra rakva, nem felfüggesztve, hanem állítva és időnként megforgatva



A tavasz beköszöntével lekerülnek a téligumik az autókról és ahhoz, hogy a következő szezonba is tökéletes állapotba legyenek, nagyon fontos, hogy ne csak a profilmélységre és a kopásra figyeljünk oda, hanem a gumik megfelelő tárolására is.

Ahhoz, hogy a következő télen is kifogástalan állapotban szolgálja a biztonságos közlekedést a havas és jeges úton, érdemes tudni azt, hol és hogyan kell tárolni őket. Szakemberek is úgy vélik, hogy a téligumi összetételébe található öregedésgátló mellett is folyamatosan öregszik az abroncs, de jó tudni azt, hogy a megfelelő tárolással sokat tehetünk az abroncs védelme érdekében. 

Mivel ezek az abroncsok évente csak pár hónapig vannak használva, így általában márciustól októberig célszerű számukra megfelelő körülményeket biztosítani. Hogy ez mit jelent pontosan?
A nedvesség és a hőmérséklet nyilvánvalóan szerepet játszik abba, hogy képes-e megőrizni a minőségét ez idő alatt. Ezek mellett természetesen sok olyan tényező van még, melyekre érdemes odafigyelni

Hol és hogyan tilos a tárolásuk?

Sok ember a pincehelyiséget találja megfelelőnek a nem használt abroncsok tárolására. Ezt azonban nagyon rossz ötletnek tartjuk hiszen az ott lévő nedvesség nem tesz jót az abroncs minőségének.
Ha úgy döntünk, a garázsban tudunk nekik helyet csinálni, ezekre a fontos dolgokra kötelező odafigyelnünk:

Meleg sugárzás, hőingadozás: Ahogyan a száraz hely biztosítása nagyon fontos, ugyanúgy a melegtől való védelem is. Kerülni kell a fűtőtesteket, mert a hőingadozás, a sugárzó meleg igen komoly károkat okozhat az abroncs szerkezetébe.

Kerüljük a napsugarakat: A meleg mellett a túlzott napsugárzás is nagy gondot okozhat, ennek érdekébe kerüljük az ablak közelében való elhelyezést.

Felfüggesztés, egymás tetejére pakolás: A felfüggesztést és az egymás tetejére való pakolást is azonnal felejtsük el, hiszen ennek köszönhetően hamar megtörténhet az, hogy eldeformálódik a gumi.

Óvjuk a vegyszerektől és a szerszámoktól is őket: Mivel egy garázsban számos dolgot tárolhatunk, arra is fontos ügyelni, hogy egy szerszám se sértse meg a gumi felületét és egy erős vegyszer se tegyen kárt az abroncsba. Így értelemszerűen ne a hígítók, ragasztók, festékek, oldószerek alá helyezzük el az abroncsokat.

Ha ezeket a fontos szabályokat nem tartjuk be, akkor sajnos komoly sérüléseket és elváltozásokat okozhatunk az abroncsokon, melynek köszönhetően az új szezon kezdetével kénytelenek leszünk vadiúj garnitúrát vásárolni. Ilyenkor valóban tudunk spórolni azzal, ha óvatosak vagyunk, és olyan helyen tároljuk őket, ami minden kritériumnak megfelel.

Szakemberek azt is ajánlják, hogy Válasszunk sötét, száraz, egyenletes hőmérsékletű helyet az autógumik tárolásához, melyekhez szaküzletekben kapható speciálisan kialakított állvány is.
Ha azonban erre már nem szeretnénk pluszba költeni, akkor az a legfontosabb, hogy egymás mellé, álló helyzetbe, semmiképp ne egymásra tornyozva tároljuk őket. Fontos még az is, hogy időnként ajánlatos átforgatni a kerekeket, illetve a csökkentett guminyomást is jó, ha ellenőrizzük.

Ha felnin lévő abroncsokat szeretne tárolni, azokat szabad egymás tetejére pakolni, de célszerű a sorrendeket néha felcserélni időközben, hogy ne a legalsó abroncsra nehezedjen az összes gumi súlya.

3 jótanács a Bridgestone-tól


Biztosítsunk megfelelő tárolási körülményeket!

Az abroncsokat -5 és 25°C közötti átlaghőmérsékleten, száraz és enyhén szellős helyen tároljuk. Ne legyenek kitéve közvetlen napfénynek és ózonsugárzásnak, mert ezek kedvezőtlen hatást gyakorolnak a gumi tartósságára. A gumikat kazánoktól és radiátoroktól, vagyis hőforrásoktól távol helyezzük el, lehetőleg olyan helyen, ahol a levegő páratartalma nem haladja meg a 70%-ot.

Felni nélküli abroncsokat ne tároljunk a szabadban!

A szabadban vagy egymásra halmozva tárolt gumik könnyen deformálódhatnak, és menet közben az autó vibrációját idézhetik elő. Éppen ezért a felni nélküli abroncsokat vízszintesen helyezzük egymásra, ügyelve arra, hogy a rakás maximum 1,5 méter magas legyen, különben az abroncsok saját tömegük miatt deformálódhatnak. Az abroncsokat tárolhatjuk függőleges helyzetben, felállítva is. Ez esetben azonban egy-két havonta 90 fokkal forgassuk el őket, hogy megelőzzük az deformációt.

Tároljuk az abroncsokat felnin!

Az abroncsokat lehetőleg felnire szerelve tároljuk. Ez esetben az abroncsok tetszőleges módon tárolhatóak, akár több abroncs is egymásra tehető, vízszintes tároláskor pedig nem szükséges rendszeresen forgatni őket. A következő gumicsere idején célszerű azonban az abroncsok nyomását ellenőrizni, amit persze a szakszervizben elvégeznek helyettünk.