Süti beállítások

Milyen gumiabroncsokat érdemes felszerelni a könnyűfém keréktárcsák védelmére?

Milyen gumiabroncsokat érdemes felszerelni a könnyűfém keréktárcsák védelmére?




A peremvédős gumik túlnyúlnak a felnin, ezáltal védve azt a karcolásoktól


Összehasonlítva a múlttal, amikor a könnyűfém keréktárcsákat csak kevesen használtak, a legtöbb modern autót ma már alapfelszereltségként alufelnikkel szállítják.


Míg a könnyűfém keréktárcsákkal remekül néznek ki járműveink, nehéz lehet őket karbantartani, és megóvni. Az utcai parkolás azt jelenti, hogy a könnyűfém keréktárcsák nagyobb kockázatnak vannak kitéve, könnyebben megsérülhetnek a járdaszegélyeken és a rámpákon. Az ötvözetek megkarcolódhatnak a kemény betonon, ami azt jelentheti, hogy rendszeres javításokkal kell szembenéznie, ha nem teszi meg a megfelelő óvintézkedéseket a könnyűfém keréktárcsák élettartamának meghosszabbítására.


Milyen gumik védhetik a könnyűfém keréktárcsáimat a sérüléstől?

Kétféle gumiabroncs létezik, amelyek megvédhetik a könnyűfém keréktárcsákat. Ezek magas profilú és a peremvédővel készült alacsony profilú gumiabroncsokból állnak. A peremvédő funkcióval ellátott (lásd a lenti képen!) abroncsok kiválóan védik könnyűfém keréktárcsait a sérülésektől vezetés és parkolás közben.


Magas profilú gumiabroncsok

Tehát mi a gumiabroncs profilja? Ez a távolság a kerék pereme és az abroncsnak az úttal érintkező széle között. Bár a magas profilú abroncsokra nincs meghatározott definíció, ha jelentős távolság van a felni széle és az út között, akkor az Ön abroncsai csak nagy profilúnak tekinthetők. Ha szeretné ellenőrizni, hogy gumiabroncsai magas profilúak-e, láthatja, hogy a gumiabroncsok oldalfala túlnyúlik-e az könnyűfém keréktárcsákon, amikor teljesen fel van fújva. A magas profilú (oldalfalú) abroncsok általában ballonosabbak, ezáltal jobban védik a felnit a padkázó sérülésektől.


Alacsony profilú gumiabroncsok

Alacsony profilú ( alacsony "perszámú", pl /45, /40 stb ) abroncsról beszélünk, ha az oldalmagasság a felnitől az útig kisebb, mint testvérénél, a magas profilú abroncsnál lenne. Magasságok viszonylag kicsi a gumiabroncs keresztmetszeti szélességéhez képest. Azt fogja tapasztalni, hogy az alacsony profilú gumiabroncsokat általában alapfelszereltségként szerelik fel a nagyobb teljesítményű járművekre, például a sportautókra. Ennek az az oka, hogy az alacsony profilú abroncsok kiválóak azokhoz a járművekhez, amelyek nagyobb abroncsokkal rendelkeznek mind a szélességben, mind a felniben. Ez pozitívan befolyásolja a jármű teljesítményét száraz utakon, különösen kanyarodáskor és fékezéskor. Az alacsony profilú abroncsok azt is jelentik, hogy a vezető jobban tudja irányítani az autót, miközben nem tesz kompromisszumot a jármű megjelenésében. Az alacsony profilú gumiabroncsokról is ismert, hogy javítják a jármű vizuális megjelenését. Sajnos azonban ezek a gumik kevésbé védik a felnit, ha nincsenek peremvédő funkcióval ellátva.


A peremvédős abroncsok jelölései

Számos jól ismert márka kínál gumiabroncsokat minden típusú járműhöz, amelyek peremvédőt is tartalmaznak. Ezek közül a márkák közül néhány legismertebb; Dunlop , Bridgestone , Continental , Michelin és Hankook . Észreveheti ezeket a jelöléseket a gumiabroncsok oldalfalán, amelyekben peremvédő is található: RFP (Fringe Protector), FP (Fringe Protector), MFS (maximális karimavédő), FR (Felgen Ripen), FSL (Felgenschutzleiste) vagy ML (Mit Leiste).


Ha még mindig bizonytalan, szakembereink tudnak segíteni abban, hogy melyik gumiabroncs a legmegfelelőbb járművéhez.