Süti beállítások

A téli gumi nyomására különösen figyelnünk kell

A téli gumi nyomására különösen figyelnünk kell

A megfelelő guminyomás nagyon fontos, hiszen könnyen balesetet szenvedhetünk, ha erre nem figyelünk oda. Rosszabb lehet a kormányozhatóság, csökken a kanyarstabilitás és ennek következtében könnyen elveszíthetjük az uralmunkat autónk felett. A túl keményre fújt kerék se jó, hiszen így a futófelületből kevesebb rész érintkezik az úttal, ezáltal a stabilitásból veszíthetünk.

Optimális nyomás: kevesebb fogyasztás, hosszabb élettartam

A COkibocsátás és az üzemanyag használat tekintetében is szignifikáns eltérést mutat egy alacsonyabb nyomású kerék, aminek a hátterében a gördülési ellenállás áll. A gyárilag megadott érték feletti 0.2 bar még pozitívan tudja befolyásolni az üzemanyagfogyasztást, viszont felette és alatta is romlás figyelhető meg ebben a paraméterben.

Ezen felül az alacsony nyomás a gumik életidejét is csökkentheti, ami a megnövekedett nyíróerőnek köszönhető. A puhább abroncsok használat közben könnyen deformálódnak, így a kerekek oldalfala is felmelegedhet, ami szintén csökkenti a tartósságukat. A túlfújt kerekek sérülésveszélye is magasabb.

A fokozott kopással is számolni kell a nem megfelelő értékek mellett. Az útfelülettel egy laposabb kerék máshogy érintkezik, ami rendellenes kopáshoz vezet a futófelületen, valamint a túlmelegedés miatti kopásgyorsulással is számolnunk kell.

Mi a helyzet a hideg időben a téli gumiabronccsal?

Télre az autószervizek 0,2 bar pluszt ajánlanak. Ez nem azért van, mert magasabb nyomáson egyszerűbb ilyen viszonyok között vezetni, hanem a magyarázatot a fizika adja meg. Gay-Lussac II. törvénye: zárt gázmennyiség esetén a gáz nyomása egyenesen arányban változik a hőmérséklettel, tehát a hőmérséklet emelkedésével a nyomás is nő, míg a hőmérséklet csökkenésével a nyomás is csökkenni fog. Ennek tudatában máris értelmet nyer, hogy hidegebb időben érdemesebb kicsit keményebbre fújni abroncsunkat.

Télen kifejezetten fontos a megfelelő guminyomás, de nem feltétlenül a kopás miatt, hanem a balesetek elkerülése végett. Laposabb gumi esetében megnövekedhet az amúgy is megváltozott fékút, valamint a vízen való felúszás (aquaplaning) veszélye is megnövekszik, ami által manőverezni is sokkal nehezebb lesz. A túlfújt kerék sem jó, hiszen ez a tapadás romlásához vezethet a tapadófelület csökkenésével, ami télen különösen fontos.

Tesztek kimutatták, hogy az alacsonyabb guminyomás télen száraz és vizes körülmények között akár fél méterrel is megnövelheti a féktávot, míg a túlfújt abronccsal is jelentősen növekszik a féktáv. A gördülési ellenállásnál is elmondható, hogy jóval rosszabb értékeket mutatnak a túlfújt vagy kevesebb levegővel rendelkező gumik.

Nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a guminyomást nyáron és télen is, hiszen egy kis figyelemmel sok kellemetlenségtől és veszélytől kímélhetjük meg magunkat, ráadásul a pénztárcánknak is jót fog tenni. Ha nem érzünk különbséget, akkor se sajnáljuk az időnket erre, hiszen kimutatták, hogy akár 1 bar nyomásesés is ”tünetmentes” maradhat vezetés szempontjából, viszont hamar eljön az a pont, ahol nem csak az esetleges túlfogyasztás lehet a probléma, hanem az abroncsok hirtelen kidurranhatnak, vagy vezetési nehézségek léphetnek fel.